גבעת פילרימוס ברודוס

גבעת פילרימוס ברודוס הוא בעצם מנזר ממוקם על גבי גבעה מעל איאליסוס, בערך עשרה קילומטרים מהעיר רודוס. המנזר מוקדש למרים הבתולה, מקור החיים, והארכיטקטורה שלו שונה במובנים רבים ובולטים מהארכיטקטורה של המנזרים הרגילים שניתן למצוא בכל רחבי יוון.

גבעת ארמון פילרימוס ברודוס
גבעת פילרימוס ברודוס. באדיבות pixabay

ההיסטוריה של גבעת פילרימוס

המנזר נבנה מאבן בסגנון גותי, במקום בו כבר היה מנזר ביזנטי עתיק יותר. המנזר נבנה במהלך המאה ה-15 על ידי אבירי סנט ג'ון, אשר כבשו את האי באותה תקופה. בפנים היה ציור קדוש של מרים הבתולה, אשר האבירים כנראה הביאו לרודוס מירושלים.

כאשר העות'מאנים כבשו את האי בשנת 1523, האבירים עזבו ולקחו עימם את הציור המפורסם. לאחר שהציור המפורסם עבר באיטליה, מלטה, צרפת ורוסיה, הוא מצא את מקומו כיום במוזיאון הלאומי במונטנגרו.
האיזור שמסביב למנזר רווי בהריסות של אגן הטבילה הגדול בצורת צלב. זהו שריד לעבר הרחוק של המקום, ולמעשה גם לכנסיה מחתרתית אשר פעלה שם במהלך המאה ה-14.

טיול רגלי באזור פילרימוס

ממנזר פילרימוס יוצא גם שביל לגולגאתס. השביל הזה עובר בגבעה המדהימה ממנה נשקף נוף מיוחד. הגבעה הזו משקיפה על כל איזור האי רודוס, עד הים המקיף וחובק אותו. כלומר, בביקור אחד אתם יכולים להנות מאתר ארכיאולוגי פנטסטי ומיוחד, ומנוף מרהיב וייחודי.

איאליסוס היא אחת משלוש ערים עתיקות באי רודוס, אשר מנציחות את הכיבוש של האלף השלישי לספירה, ומציגות ממצאים מרהיבים החוזרים עד לתקופה זו. השרידים של איאליסוס נמצאים בעיקר על גבי גבעת פילרימוס, אשר קיבלה את שמה במהלך התקופה הביזנטית. השם המוקדם ביותר שלה המוכר לנו כיום הוא אחאיה, והוא מהווה מעין עדות נוספת לנוכחות של היוונים בכל האיזור הזה במהלך התקופה המיקאנזית.

החל משלב מוקדם מאוד בהיסטוריה של רודוס, הגבעה הזו למעשה שימשה בתפקיד בטחוני, כמו גם בתפקיד דתי. שרידים מהתקופה הקלאסית המאוחרת ומהתקופה ההלניסטית המוקדמת כוללים באר ויסודות של מקדש לאלים זאוס ואתנה.

לסיכום, גבעת פילרימוס היא אטרקציה נהדרת לחובבי העתיקות והנוף. ניתן לבלות באיזור לפחות כחצי יום, להתרשם מהשרידים העתיקים במיוחד הנמצאים בשטח הגבעה, מהתפקידים השונים שייעדו לה תרבויות שונות, ומהנוף המרהיב הנשקף ממנה.

הצטרפו לניוזלטר שלנו

רוצים לקבל ראשונים מידע על מבצעים לפני כולם? הצטרפו בחינם לקבלת ניוזלטר ותהנו מהנחות ומבצעים של הרגע האחרון. 

מלון לינדוס בלו ברודוס
לגולשי אתר רודוס

קופון הנחה

על חבילות נופש ליוון שכוללת מלון, טיסה והעברות עם החברה המובילה אופיר טורס.

מתכננים לטוס לחו"ל?

חבילות גלישה ושיחות עכשיו באתר 019 לגולשי אתר רודוס